A Biatorbágy és Sóskút közötti terület iparilag szinte összeforrt a mészkő jelentőségével. A környéken számos helyen termelték ki házakhoz és budapesti épületekhez felhasznált építőanyagként. Az előző bejegyzéseimben (lásd a Bolha-hegyről, illetve a Sóskúti Zelezna-baba-barlangról szóló írásaimat) is utaltam már a környéken folytatott kitermelések nyomairól. Ebben a bejegyzésben egy olyan jellegű kőfejtőt szeretnék bemutatni, amelyben egykor a külszíni fejtés mellett, mélyműveléssel is folytatták a mészkő kitermelését. A kőfejtőről nagyon kevés információ maradt fenn, de a fellelhető írásos utalások szerint bizonyos, hogy az 1800-as években már működött.
A több néven is ismertté vált helyet Ürgehegyi bányaként vagy Gesztenyés kőfejtőként is emlegetik, azonban a helyiek Országház-kőfejtőként ismerik. Ez onnan eredhet, hogy a szájhagyomány alapján innen is szállították a mészkövet, a Steindl Imre tervei alapján készült Országház építéséhez.
A kőfejtő égbenyúló falai alatt négy olyan nagyméretű sziklaüreg található, amelyek mélyművelésre/kitermelésre utalnak. Az üregek kb. 6 méter szélesek, ugyanolyan magasak és 30-40 méter mélyen vannak a hegy oldalába vájva. Közülük a kettő baloldali járat a végén összenyílik és körbejárható. Megjegyzendő, hogy a kőfejtő látogatható, de a látogatása körültekintést igényel. Az égbemeredő sziklák előtt a növényzet nehezítheti a megközelítést. Óvatosságot követel az is, hogy a mélyműveléssel kialakított tárnák omladékkal telítettek és beomlásra hajlamosak, illetve megfelelő lábbelit is ajánlott viselni. Ezek ellenére, ha kellő óvatossággal érkezel a kőfejtőbe, akkor remek élményben lehet részed, és visszanézhetsz az emberi furfangnak és erőnek a kemény sziklák feletti győzelmére.
A kőfejtő felfedezéséhez a Peca-tó melletti parkolóban (GPS koordináták: 47.437899, 18.814326) hátrahagyott járművünktől indultunk el. A Piros jelzésen haladjunk a Horgász sétányon, majd ha elértük keljünk át a Biatorbágyot Sóskúttal összekötő úton. Menjünk tovább az erdő felé a Piros sávon mintegy 200 métert, ahol könnyedén felfedezhetjük azt a jelzés nélküli ösvényt, amely jobbra befelé elvisz bennünket a 100 méterre levő egykori kőfejtőbe. A túra hossza oda-vissza kb. 3 km.
(Bejárva: 2024.12.15-én)
0 Megjegyzések