A Jakab-hegy szikláinak vonzásában - Kővágószőlős

 Ebben a leírásban a Mecsek rendkívül túralehetőségei közül egy olyan helyszínnel ismerkedhetünk meg, ahol a természeti szépségek, történelmi emlékek és a helyi legendák együttesen alkotják a hely valódi kincseit. Az idelátogatók számára mindez egy varázslatos élményt kínál. Túránk során a Mecsek nyugati vonulatának legmagasabb pontjára a Jakab-hegy fennsíkjára kapaszkodtunk fel. A ránk váró látnivalók több túraútvonalon is megközelíthetők, mi kiindulási pontunknak Kővágószőlőst választottuk ki.

Ennek az útvonalnak a során először eljutottunk egy pazar kilátást nyújtó sziklakiszögellésre, ahol a millennium évében egy Jubileumi keresztet állítottak fel. Innen tovább emelkedtünk a bizarrnak tűnő, vörös homokkő sziklák irányába, amelyek a Babás-szerkövek elnevezést viselik (a kutatások alapján valószínűsíthető, hogy a szerkövek neve a pogány magyarság korából maradt fenn. Babba-mama istenasszony tiszteletének emléke lehet, a szerkő jelentése áldozati hely, szent kő). A változó méretű, vörös sziklaformák természetesen földünk geológiai "tevékenységének" következtében alakultak ki, de egy helyi monda is elmeséli a létrejöttüket. A sziklák környezetéből csodálatos panoráma nyílik a Mecsek hegyvidékére, és a környék gazdag növény- és állatvilága is különleges élményeket kínál.

A szerkövektől továbbmenve hatalmas sziklák közé érünk, a lépcsőzetes sziklákon kezünket is használva tudunk csak felmászni, így jutunk el egy kisebb felhagyott kőbánya, a Sasfészek impozáns falai alá.

Onnan már tényleg egy rövid szakasz leküzdése után érünk fel a Jakab-hegy 592 méter magas fennsíkjára. A fennsík oldalában aztán felfedezhetjük a Mecsek egyik legszebb "természetes" kilátó pontját az 540 m magasságban kitüremkedő Zsongor-követ. Ez a Mecsek legcsodálatosabb pontja, innen káprázatos panoráma jutalmazza a túrázó kitartását. A vörös (permi) homokkőből kialakult természetes sziklaalakzatot, amelynek kiszögellése meredeken szakad a mélybe, 1892-ben vaskorláttal látta el a Mecsek Egyesület. Az elénk táruló panoráma szinte leírhatatlan, jó időben a horvát hegyeket is láthatjuk, lábunk alatt Kővágószőlős és Cserkút települések fedezhetők fel.

A fennsíkon található egy Pálos kolostorrom is, ezt a külön bejegyzésben mutatom be.

Utunk kiindulópontja Kővágószőlősön a Hősök terén található parkoló (GPS koordináták: 46.083833, 18.123733). Innen a tér végén becsatlakozhatunk a Mária-út egy rövid szakaszába, amelyen jobbra fordulva mintegy 200 méter után vágjunk le balra a Piros négyszög jelzésre. 1 km után elérjük a Piros✚ utat, amelyen tovább menve hamarosan elérjük a Piros▲ jelzést. A jelzésen kb. 200 méter után kiérünk a Jubileumi kereszt platójára. Innen újabb néhány száz méter után már meg is állapodhatunk a szerkövek között. A szerkövektől balra a Zöld tanösvény jelzésen folytassuk utunkat, hogy elérjük a Zsongor-kő kilátópontját. Ha kedvünk és erőnk is van, a kilátóponttól mintegy 700 méter megtétele után megtekinthetjük is a kolostorromot.

Az általunk teljesített túrát nem körtúraként, hanem oda-vissza útként jártuk be, így ennek hossza összesen kb. 8 km volt.

(Bejárva: 2024.09.21-én)


























Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések