A Balaton környékén, főképp annak az északi részen nagyon sok templomrommal és várrommal találkozhatunk a kirándulásaink során. A történelmi adatok szerint a déli részen is rengeteg várral lehetett a múltunkban találkozni, azonban ezek többsége teljesen eltűnt. Azonban ha ezen a somogyi részen jártok, akkor mindenképp keressétek fel a dombok között található Kereki községet, amely felett 283 méter magasságban található Somogy vármegye egyetlen megmaradt középkori várromja. A vár építésének pontos időpontja nem ismert, valamikor a XIV. század elején húzhatták fel. Első írásos említése egy 1336-ban keletkezett oklevélben történik meg. Funkciókat betöltő időszakában többször is csaták és ostromok eredményeképpen megrongálásra került. Utolsó helyreállításának időszaka az 1500-as évek első harmadában történt, de ez sem biztosított "hosszú életet" neki, mivel a történelmi írásos emlékek szerint 1543 körül, a környékbeli keresztény végvárak katonasága felrobbantotta védőműveit, abból a célból, hogy megakadályozzák a terjeszkedő török hódítókat nehogy elfoglalhassák azt. Ezt követően a romokból kinyert köveket és téglákat a környékbeli építkezéseken használták fel.
A rom maradványainak megmentésére az 1960-as évek elején került sor. Ekkor történt meg a terület egy részének régészeti feltárása és a még álló falak megerősítése. Napjainkban egy lelkes helybeli várbaráti társaság szépen kitisztította a várrom környékét a mindent elborító bozóttól. Jelentőségének, történelmi emlékének hatására a vár 2018-ban bekerült a Somogy Megyei Értéktár értékei közé. Az erdős magaslaton mély árok és meredek sánc öleli körbe a fennmaradt elemeit, ezért 2022-ben biztonságos fa járdát építettek mellé, amelynek része egyben kilátóteraszként is funkcionál. A növényzet miatt ugyan teljes panoráma nem fogad bennünket, de a nyiladékok segítségével ráláthatunk a kőröshegyi völgyhídra, és ha nincs párás időszak akkor felsejlik a Tihanyi-félsziget is, a bencés apátság jellegzetes tornyaival együtt.
Ha gépkocsival érkeztél akkor azt a Dózsa György utca végén levő Czikó-pihenőnél (GPS koordináták: 46.786163, 17.902938) hagyhatod hátra. Innen gyalogosan csak a Zöld L jelzést kell követni, melyen mintegy 1 km megtétele után el is érhetjük a romot. Az útvonal egyes részei meredekebbek és esős időszakban csúszósak is lehetnek. Ezeknek a részeknek a leküzdésében kiépített korlátok és lépcsők is segítenek.
(Felkeresve: 2023.04.16-án)
0 Megjegyzések