Ebben a Pilisborosjenőt övező hegyekben teljesített remek körtúrában felkereshetünk kettő barlangot, a híres Teve-sziklát és környezetét, és nem utolsósorban a nagysikerű Egri csillagok című film sokak által ismerős díszletéül szolgált "Egri-vár" romjait is. Az említett látnivalók ugyan külön-külön is felkereshetők, de mivel egymáshoz viszonylag közel helyezkednek el, érdemes azokat egy rövid körtúrában bejárni, megtekinteni.
Autónkat Pilisborosjenőn a Jenői FALÓ Büfénél hagyjuk hátra (GPS koordináták: 47.610557, 18.986912), és onnan a Pilisbe vezető murvás úton levendula mezők és rétek között pár száz métert megtéve máris az erdőnél találjuk magunkat. Itt a jobbról feltűnő Gröschl-keresztnél térjünk be az erdőbe és jelzetlen, de jól követhető ösvényen érjünk fel a Sárga útvonalig. A Sárgán haladva elérünk az Országos Kék és a Zöld sávhoz, melyeken felérhetünk a Gyopáros-barlang lábához. Innen felkapaszkodhatunk a barlanghoz és a felette levő kilátóponthoz.
Ugyanazon az úton, mint amin ide feljöttünk visszaereszkedünk az elágazásig, ahol fentről lefelé jövet jobbra fordulunk, és a Zöld jelzésen, egy szintúton haladunk nagyjából 450 métert, majd balra fordulunk, az út lejteni kezd. Egy szélesebb túraútra érve jobbra fordulunk és addig megyünk rajta, amíg balra lefelé, a fák között megbúvó keskeny, Zöld jelzésű ösvényt nem érjük el. A sűrűn kanyargó ösvény a Mária úttal együtt halad egy darabon, amíg ki nem érünk egy szélesebb földútra, amelyen balra fordulunk. Ezen egy nagyobb mezőre kiérve, balra felnézve már megláthatjuk az Egri-vár másolatának kőfalait.
A vármásolat megtekintése után ereszkedjünk vissza a földútra, amely rövid táv után becsatlakozik a kék T jelzésű útvonalba, ezen kerülhetünk vissza a Teve-szikla irányába. A szikla közvetlen közelében látványos földtani képződményeket fedezhetünk fel egy kőfejtő falain. Ennek tetejéről kilátást is élvezhetünk. A sziklafalat közelebbről megvizsgálva érdekes földtani megfigyeléseket tehetünk. A Teve-szikla legmagasabb, kettős ágú szirtje ha segít a képzeletünk is, a névadó állatra fog emlékeztetni.
A turistaúton tovább haladva az erdős részen fehér sziklák bukkannak fel. A formáció egyik oldalán gyökerekkel átszőtt, morzsalékos ösvény tekereg föl egy kis barlangszájhoz. A Nagy-kevélyi-kőfülke (más néven Szódás-barlang vagy Kevély-hegyi-kőfülke) megtekintéséhez föl kell kapaszkodnunk a meredek ösvényen. Az üreg 4 méter magas, 3 méter mély és ugyanekkora szélességű, kialakulásáért a tektonikus mozgások során összetört dolomit repedéseit átjáró, oldó hatású hévizek felelősek.
A gyönyörködés után, a kék T jelzésre visszatérve rövid úton ereszkedhetünk le arra a murvás útra, amely visszavisz bennünket a kiinduló pontunkhoz.
0 Megjegyzések