Kalapos-kövek - Bozsok

 Túráink során előkelő helyet foglalnak el azok a célpontjaink, ahol a földtörténet "lenyomataival" is találkozhatunk. Ebben a leírásban egy igazán különleges helyre kalauzollak el benneteket. A remek túrákkal bíró Kőszegi-hegység azon része került bejárásra, amelynek területén az országban kevés helyen felfedezhető zöldpala kőzetben kialakult érdekes sziklaalakzatokat csodálhatunk meg. Az egykori tenger mélyén a jura időszak végén, a kréta időszak elején keletkezett sziklaképződmények nevüket onnan kapták, hogy a kőzettömbök felső része kalapszerűen kitüremkedik. A „kalapok” vastagsága 1–2 m, s vízszintesen akár méternyire is kinyúlnak a sziklák törzséből. A zöldpala felszíni formátumai annak köszönhetik különleges formáikat, hogy az idők során fokozatosan lemorzsolódó sziklák kevésbé ellenálló anyaga kimállott, míg a keményebb kőzetek („kalapok”) jobban ellenáltak a természet eróziós "munkálatainak".

Ha érdekelnek élőhelyünk földtörténeti emlékei, és egy remek élményt nyújtó túrára vágysz, akkor mindenképp ajánlom figyelmedbe a csak gyalogosan megközelíthető Kalapos-kövek helyszínét.

Túránkat Bozsok településről kiindulva kezdtük meg. Gépkocsinkat a Rákóczi utcában levő parkolóban (GPS koordináták: 47.323484, 16.489711) hagytuk hátra. Innen balra tartva az Országos Kéktúra vonalát követve, mintegy 2,8 Km megtétele után már a legendák szerinti óriások fogai között találhatjuk magunkat. A parkolási helyhez ugyanezen az útvonalon ereszkedtünk vissza.

(Felkeresve: 2023.11.25-én)






























Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések