Oroszlánkői-barlang és Csáki vár (Oroszlán kővára), Gánt

 A mai túrában egymás közvetlen közelében levő kettő érdekes és kevésbé látogatott túracélpontot ismerhetünk meg. Ugyan "lábuk előtt" az Országos Kéktúra útvonala halad el, de arról kevesen tesznek kitérőt egy alig azonosítható várrom és egy barlang felkereséséhez. 

Kiindulópontunk a Gánthoz tartozó Kőhányáspuszta ahol a felújított Szt. Teréz kápolna mellett (GPS koordináták: 47.443807, 18.390614) parkolhatunk le. Innen gyalogosan az Országos Kéktúra K jelzésén indulhatunk el a céljaink felé. Ha a barlangot is szeretnéd megnézni és nem akarsz a meredek útvonalon felkaptatni hozzá, akkor mintegy 2,7 km megtétele után jobbra jelöletlen erdei úton letérve mintegy 700 méter megtétele után érhetünk el a barlang feletti plató tisztására, ahonnan kilátás nyílik Oroszlány felé. Innen könnyedén leereszkedhetünk a barlanghoz, majd a K jelzéshez és az abból egyszerre nyíló KL jelzéshez, amin aztán feljuthatunk a szemben levő különös várromhoz.

Oroszlánkői-barlang

A barlangot képező kis kőfülke a várrommal szemben egy dolomitrög sziklás peremén nyílik kb. 350 m magasságban. A járat teljes hossza 20 méter, amelynek az eleje  könnyen felfedezhető. Kialakulás a dolomit erős aprózódásának a következménye, a víz oldómunkájának csak másodlagos szerepe volt. A barlang gyakorlatilag egyetlen egyenes, befelé egyre lealacsonyodó mennyezetű folyosóból áll. Bejárati része a legtágasabb, folyosója tölcsérszerűen kiszélesedve nyílik a felszínre. Ebben a a külső teremben még lámpa nélkül is jól körül tudunk nézni. A geológiai látnivaló minden ide érkezőnek remek élményt nyújt.













Csáki vár (Oroszlán kővára)

Ha felkapaszkodunk a KL jelzésen rövid út megtétele után már fel is érhetünk a Vértes 326 méter magas, erdővel benőtt csúcsára ahol ha jól figyelünk már fel is fedezhetjük a Csáki vár töredékes romjait. A kis hegynyúlvány sziklagerincén, a minden oldalról nehezen megközelíthető hegycsúcson álló szabálytalan alaprajzú várból mára csak az északi és a nyugati fal maradt meg, azok is erősen lepusztult állapotban. A sziklagerincen a várhoz érkezve egy ún. alsó terasz figyelhető meg, amely teljesen körbeveszi a várat. A vár pontos alaprajza a feltárás hiányában jelenleg nem állapítható meg. A vár egykor a Csákvár felé vezető völgytorkolat védelmére szolgálhatott, csakúgy, mint a közelben lévő Gerencsérvár és a gesztesi vár. Anonymus azt írja, az erősség építője Szabolcs vezér unokája, Csák volt. Az írásos emlékek szerint a Csák családon kívül a Rozgonyiaké és a Török családé is volt. Székesfehérvár eleste után, 1543-ban a törökök felégették a környéket, így a várat is. A helyiek később széthordták a köveket. A Csákok címerállatának emlékét ma a közeli Oroszlány település neve őrzi.
















Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések