Szentkút Nemzeti Kegyhely, Mátraverebély

 Országunk több részén is találkozhatunk kegyhelyekkel, illetve olyan kútvizekkel, vagy természetes forrásokkal, amelyekhez valamilyen történet, legenda vagy jelenség kapcsolódik és emiatt nevezték el ezeket szent kútnak. Ebben a leírásban a Mátraverebély település mellett található, Magyarországon az egyik legrégebbi és leggyakrabban látogatott Szentkúttal ismerkedhetünk meg. 

A kapcsolódó legenda pontos időpontja nem határozható meg, az utalások szerint amikor Szent László a kunok ellen harcolt (1091), az ellenség bekerítette és egy völgybe szorult. A király egy szakadékot ugratott át és ekkor az első lópata földre érkezésekor víz szivárgott ki a földből. Ahogy a király bárdjával kiszélesítette a patanyomot, forrás tört elő. Később egy néma kisfiú vizet keresve lemaradt apjától, amikor megjelent a Szűzanya neki és egy lópatkójú mélyedésre mutatott, ahol víz csillant fel. Szomját oltotta és apja után kiáltott – ezzel csodás módon meggyógyult némaságából. Ennek okán 1195-ben Szentkút lett a neve, a helyet szentnek nyilvánítják. Az egyre növekvő számban érkező zarándokok miatt 1210-ben Verebélyen templomot emeltek, s innen indult körmenet a szentkúti völgy forrásához. 1258-ban a templom engedélyt kapott az apostoli Szentszéktől, hogy búcsújáró hely legyen. Az 1400-as években Magyarország egyik leglátogatottabb búcsújáróhelye volt. És ez napjainkra is igaz, hisz templomát és a kutat állandóan zarándokok, látogatók keresik fel.

A helyszínt nemcsak kegyhelyként kereshetjük fel, hanem felfedezhetjük mellette a Szent Lászlóról elnevezett szurdokot és forrást is, illetve a Szentkút felett húzódó Meszes-tető oldalában a Remetebarlangok várnak bennünket.

Ha gépkocsival érkeznél a kegyhelyre, mellette több parkoló is kialakításra került (GPS koordináták: 47.999671, 19.771194), ahonnan rövid sétával elérhető a csodák helyszíne.

(Felkeresve: 2022.09.24-én.)

















Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések