Az országban található nagyobb várak és várromok nyilván ismertebbek a tűrázók előtt. Azonban azt is érdemes tudnunk, hogy a történelmi múltunkban nagyon sok vár volt fellelhető az ország területén. Persze ezek közül már sok a földdel vált egyenlővé és csak néhol fedezhetők fel olyan romok, melyek egyes falai még mementóként emlékeztetnek bennünket a történelmünkre. Ebben a rövid bejegyzésben a Vértes egyik alig ismert romját keressük fel.
Ha Oroszlány környékén túrázol és az időd engedi, keresd fel a Vértes erdejében bujkáló néhány faltöredékből és árkából azonosítható romot, amely a Gerencsérvár nevet viseli.
A rom szintén abba a sorba tartozik, amelynek tagjai a tatárjárás környékén kerültek felhúzásra, és egyfajta védelmi rendszer elemét képezhette. A fennmaradt emlékek alapján arra lehet következtetni, hogy inkább emeletes, toronyszerű védelmet, menedéket szolgáló építmény volt. Nem kimondottan a nevéből következtethető "vár"-ként. A mintegy 300 éves megléte során inkább a vadászatok kiszolgálásában volt jelentősége, bár minimális számú katonasággal is rendelkezett. Az írásos emlékek szerint, a török hódoltság alatt még falu is tartozott a várhoz. Mára azonban a faluból nem maradt semmi, csupán az egykori vár erősen omladozó romjai láthatók. Mellette pihenőhelyen is el lehet tölteni az időnket, illetve hamar bejárhatjuk a vár egykori területét. Megnézhetjük az egykori várárok maradványát is.
Gépkocsival az Oroszlány-Pusztavám közötti út mellett találhatunk rá, az úttól alig 100 méterre az erdőben, egy sík részen. Kocsinkat az út mellett hagyva (GPS koordináták: 47.431525, 18.286793), a Zöld sávról letérve lelhetjük fel a rom környékét.
(Felkeresve: 2022.09.03-án.)
0 Megjegyzések