A Tapolcai-medence legmagasabb tanúhegye Badacsony, nagyon sokrétű élményekkel várja a turistákat. Így akár gasztronómiai céllal, turistaként, vagy földtörténeti érdekességként keressük fel, biztos, hogy remek élményeket fog szolgáltatni nekünk. A helyszínei több turista útvonalon is elérhetők, így a "felkapott" helyek akár körtúrára felfűzve is felkereshetők. Ezt már korábban mi is megtettük, amelyről itt olvashatsz a blogomban: https://bakancsosan.blogspot.com/2021/01/badacsonyi-kortura.html
Ebben a túrában egy olyan célpontra hegyeztük ki a célpontunkat, amely talán kevésbé ismert a Badacsonyi túrázók előtt, de ennek ellenére rendkívül sok látnivalóval és történelmi, vallási emlékekkel ismerkedhetünk meg. A Badacsony északi oldalában lévő, elhagyott bazaltbánya peremére kisétálva lenyűgöző panoráma tárul elénk a Kőkapunál. A fakorláttal védett, széles kilátópontról kitárul előttünk a mediterrán hangulatú Tapolcai-medence, amelynek szélein a Badacsony tűzben született testvérei őrködnek. Felsorakozik nekünk a Tóti-hegy, majd a Gulács, mögöttük bujkálva a Csobánc, tőlük balra pedig a Szent György-hegy magasodik ki. A bazaltbánya széléről kitekintve, a meredek mélység alján az egymásba folyó települések is megmutatják a házaikat.
A kilátóponttól a Kőkapun visszaereszkedve, bejárhatjuk a hegy "sötét" oldalát is, ahol az egykori kényszermunka tábor nyomait is felfedezhetjük. A tábor 1949-1953 között működött, közben változó összetételű csoportokat "fogadott be". Eleinte hadifoglyok dolgoztak ott, majd a Rákosi-rendszerre veszélyesnek minősítettek, illetve 1951-től kulákokat is hurcoltak ide. Sajnos az egykori tábor helyén ma már csak romok, elvadult növényzet és egy 2004-ben felállított emléktábla áll, a rabok által naponta megtett útvonal ma turistaút. 2020-ban kikerült egy tájékoztató tábla is. De történelmi szempontból ajánlom a felkeresését.
Ha kocsival érkeztél Badacsonytomajra, a nyári időszakokon kívül a településen több helyen találhatsz parkolót. Mi a Tájház udvar elnevezésű útszakasz parkolójában (GPS koordináták: 46.805067, 17.515050) hagytuk hátra. Innen felsétáltunk a Fő utcába, ahol már meg is találhatjuk az Országos Kék jelzést. Elhaladunk a bazaltból készült Szent Imre templom mellett, és el is érjük a Sárga jelzést. Ezen hamarosan kiérünk a településről és erdőben haladva a kálvária nyomvonalát követve rövid kitérővel érjük el az egykori bányász lakások helyén 2014-ben emelt Szent István Király kápolnát. A Sárgára visszatérve hamarosan megérkezhetünk II. János Pál pápa tiszteletére emelt emlékhelyhez, illetve a Klastrom-kúthoz. Ez az itt egykoron álló pálos kolostor emlékét őrzi.
A Sárgán tovább emelkedve újra becsatlakozunk a Kék jelzésbe, amely a Kőkapu elnevezésű látványosságon visz tovább felfelé bennünket. Ahogy felértünk a Kőkapu tetejére jobbra térjünk ki a Sárga▲ jelzésre, mely aztán kivisz bennünket a kilátóponthoz. Ha kipihentük magunkat és a látvánnyal is feltöltődtünk ereszkedjünk vissza a Kőkapu alsó pontjáig a Kéken, majd a Sárgáról rövid gyaloglás után térjünk ki a Piros sávra, hogy a munkatárbor emlékeit is felfedezhessük. A munkatárbortól a Piros⚫ jelzést követve juthatunk vissza a kiindulási pontunkhoz vezető Sárgára.
(Bejárva: 2022.11.12-én)
0 Megjegyzések