A Bakony területén túrázók nagyon sok sziklahasadékot és barlangot kereshetnek fel. Ebben a leírásban olyan érdekes barlanggal ismerkedhetünk meg, amelynek ugyan oldaljáratai lezárására kerültek, de az előcsarnoka (mérete kb. 18 m hosszú és 3-5 m széles) különleges felszerelés nélkül is bejárható. A barlang nemcsak a megtekinthető földtani emlékeivel vár bennünket, hanem azt is tudnunk kell, hogy egyike a Bakony legforgalmasabb denevér nászhelyeinek, benne 14 védett és fokozottan védett denevérfaj fordul elő.
A barlang hivatalos elnevezése a Száraz-Gerencei-barlang, de ennél talán közismertebb a Pörgöl-barlang megnevezése. A barlangot, a Dachsteini Mészkő (erről bővebben itt is olvashatsz: https://hu.wikipedia.org/wiki/Dachsteini_mészkő ) vastagpados szerkezetében, a mészkő repedéseibe, hasadékaiba a felszínről bejutó víz oldó hatása hozta létre. Külön érdekessége, hogy a tetején, oldalán és hasadékaiban a mészkőben kialakult barlangokra jellemző sokszínű és többféle alakzatot formáló cseppkő bekérgeződések figyelhetők meg, az oldalfalaiban pedig könnyen kivehetőek a kb. 200 millió évvel ezelőtt itt élt tengeri élőlények, a Megalodon (Megalodus) kagylók megkövült maradványai is.
A barlang a Száraz-Gerence völgyében, a völgyfenékhez képest mintegy 50 m-es magasságban Bakonyszücs település külterület található meg. Gyalogos túránk során Bakonybél felől közelítettük meg. Gépkocsinkat a település belső részén a Pikoló vendéglő (Fő utca) mellett található ingyenes parkolóban (GPS koordináták: 47.254359, 17.732138) helyeztük el. Innen a Sárga jelzést követve hagyjuk el Bakonybélt, majd mintegy 1939 méter megtétele után balra térjünk le a SárgaΩ (barlang) jelzés irányába, hogy kb. 250 méter után elérjük a háromszög alakú bejáratot. A barlanghoz nagyméretű sziklapadokon jutunk le, esős időben óvatosan közelítsük meg azt.
(Felkeresve: 2023.03.12-én)
0 Megjegyzések