Bátorkő vára - Várpalota

 A műemlékekben, természeti és történelmi kincsekben gazdag Bakony megismerése során folyamatosan rábukkanhatunk várak, vagy erődítmények nyomaira. Persze ezek a magyarországi várak többségéhez hasonlóan romos állapotban, időnként pedig alig felismerhetően maradtak az utókorra. Az ismertebb építmények/romok (pl.-ul Veszprémi vár, Cseszneki vár, Szarvaskő vára, stb.) könnyedén felkereshetők, de ahogy utaltam rá vannak olyanok ahol csak a földvárak sáncmaradványai utalnak a történelmi szerepükre. Ezeken kívül felfedezhetünk rejtett várromokat is. Ebben a leírásban, most egy ilyen kerül bemutatásra.

A Kelet-Bakonyban, Várpalotától mintegy 5 km-re északra, a Fajdas-hegyet északkeletről határoló Vár-völgy szurdokának felső részén, az ég felé nyúló meredek és szűk területű sziklacsúcson találhatjuk Bátorkő várát. Az építésének pontos időpontja nem ismert, egyes írásos emlékek alapján valószínűleg a XIII. század végén, a XIV. század elején húzhatták fel. Az idők során volt a Csák nemzettségé, de volt királyi birtok is. Fő feladata volt a Bakony ezen vidékén átmenő utak ellenőrzése. Feltehetően a török időkben, a 16. század második felében pusztulhatott el (ennek oka sem ismert). Az ismertté vált leírások alapján négy, egymástól jól elkülöníthető épületrészből állt. A sziklabérc nyugati oldalán, ahonnan egyedül volt megközelíthető, állott az udvart kerítő és bejáratot védő fal, e fölött magasodott a 3 emeletes torony, melynek jellegzetes maradványa emlékeztet az építmény szerepére. A lakótorony megmaradt falán jól elkülönülnek az emeletek, és jó állapotban megmaradtak a tartógerendák, valamint az ablakok nyílásai is. A fennmaradt részek megmászását csak óvatosan hajtsa végre aki kedvet érez ehhez.

A körtúránkban nem csak a rom szerepelt célként, hanem az alatta húzódó szurdok geológiai látnivalói is. A tekintélyes bükkfák között utat törő szikla és kőzet alakzatok külön élményekkel szolgálnak, és könnyedén felfedezhetjük a Gazsi-lik elnevezésű üreget is.

Túránk kiinduló pontja a város szélén található régi zsidótemető melletti rész (GPS koordináták: 47.206667, 18.129393). Innen kövessük a Piros sávot, melyen mintegy 1,5 Km megtétele után érkezünk a balra kitérő Piros✚ jelzéshez. Itt el lehet dönteni, hogy a várromot a szurdok felől kaptatóval (Piros jelzésen tovább), vagy érdekes kilátópontoktól leereszkedve (Piros✚ jelzésre letérve) akarjuk megcélozni. Mi a Piros✚ jelzés mellett döntve azon haladtunk tovább. A vártól aztán a Piros jelzésre ereszkedve tudtunk visszatérni az indulási helyszínünkre.

(Bejárva: 2024.06.30-án)
























Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések