Templomrom, palotarom a Kőtenger falujában - Szentbékálla

 A Káli-medencében található falucska legnagyobb vonzeröjét, talán azoknak a változatos kőformációknak-alakzatoknak köszönheti, amelyek az intenzív vulkánikus tevékenységet követően feltörő kovasavak, hévizek és a laza homoküledékek összecementalizációja során jöttek létre. A Kőtenger elnevezésű terület Szentbékkállától Mindszentkálla  felé húzódik, de az kijelenthető, hogy a látványosabb része itt helyezkedik el. Persze ha a faluban járunk és az időnk is engedi, akkor nemcsak ezt a geológiai látványosságot érdemes felkeresni, hisz történelmi emlékeket is felkereshetünk. 

A korábbi bejegyzéseim alapján azt már sejthetjük, hogy a Balaton-felvidéken nagyon sok templomrommal találkozhatunk. A többségüknek inkább kultúrtörténeti jellege van, és kevésbé régészeti: az eltűnt falvak utolsó hírnökeiként a nevükben hordozzák a múltat, vagy éppen súlyos történelmi eseményeket idéznek fel. A romok mai állapota a teljesen feltárt és helyreállított romtól, akár a bozótban rejtőző kőhalomokig terjedhet. Ebben a leírásban Szentbékálla templomromját és palotaromját ajánlom figyelmébe a túrázást kedvelőknek.

Velétei palotarom

A rom nevének eredete ismeretlen, a Balaton-felvidéken nincs nyoma ilyen nevű egykori településnek. A "palota" építésének pontos ideje sem határolható be, feltehetően a XIV. században a veszprémi püspök építtette a gótikus stílusú velétei palotát. A legvalószínűbb, hogy a rom a veszprémi püspök 1559-ben említett palotájának maradványa. A helyi mondák III. Endre király egyik feleségének vadászkastélyaként is említik. Sajnos a méretéről, kialakításáról sem lelhető fel semmilyen írásos dokumentum. Az bizonyos, hogy az épületből nem sok minden maradt vissza, csak az egykori erkélyt tartó konzol maradványa utalhat a több szintes kialakításra, bár ezek száma vitatott. Minden valószínűség szerint (mint nagyon sok épületet a Balaton környékén) az erre portyázó török csapatok rombolták le. A rom az Országos Kéktúra mellett helyezkedik el, így könnyedén beazonosítható az erdőben megbújó emlék. Gépkocsival egy bezárt régi étterem parkolójában (GPS koordináták: 46.889947, 17.564983) állhatunk le. Innen jobbra gyalogosan ereszkedjünk a Gyümölcsoltó Boldogasszony-templom irányába, ahol már tábla is segíti felfedezni a pár száz méterre levő romot.









Töttöskáli templomrom

A palotarommal ellentétben, az írásos emlékek alapján erről a helyről többet lehet megállapítani. A középkorban Töttöskál elnevezésű falu állt ezen a területen, melyet 1296-ban említenek meg először. Az adatok szerint királyi udvarnokok lakták. A román stílusú templomot a XII-XIII. században építhették meg. A törökök előre nyomulása idején, 1531-ben elpusztították a falut és a templomot is. Ennek következtében a falu elnéptelenedett, a templom állapota jelentősen leromlott. Később ugyan helyrehozták, de egy a XIX. század végéről származó leírásban már újra romként kerül megjelölésre. Mára sajnos nem sok maradt az egykori falakból. A bazaltköves épületmaradványok körül bámészkodva a hangulatos Káli-medence csodás látványa tárul a szemünk elé. A szőlők között meglapuló romot (GPS koordináták: 46.887583, 17.577317) gépkocsival is felkereshetjük.









(Felkeresésre kerültek: 2023.01.14-én)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések