Nógrád megye északkeleti részén, a megye központjától Salgótarjántól alig 7 km-re található Kazár település, amely talán legnagyobb érdeklődését a közelében levő geológiai különlegességnek köszönheti. Az egyedülálló geológiai képződmény, a riolittufa földfelszíni megjelenése. Hasonlót a világban 6 helyen lehet találni, de a nógrádi a legidősebb. Európában ezen kívül csak Törökországban, Kappadókiában tartanak számon hasonlót, így emiatt ezt a látványosságunkat néhol "Magyar Kappadókiaként" említik.
A jellegzetes fehér színéről könnyen felismerhető riolittufa keletkezése a geológiai kutatások szerint annak tudható be, hogy kb. 20 millió évvel ezelőtt egy hasadékvulkán hosszan elnyúló repedéséből óriási mennyiségű sűrű vulkáni törmelék felhő formájában került a magasba. A földre visszazuhanó anyag szinte lavinaként zúdult végig a terepen és több tíz méter vastagságú tufaleplet hozott létre. A föld további fejlődése átalakulása során a felszínre került laza szerkezetű riolittufát eróziós árkok szabdalták fel. Az erózió jelenleg is alakítás alatt tartja a látványosságot, amely csalogatja a turistákat.
A képződmény több irányból is megközelíthető, illetve most már Kazáron úgynevezett Tufa taxi is működik, az idősek, vagy a gyaloglás helyett ezt választók részére. A mi túránk során gépkocsival érkeztünk a helyszínre, azt a faluban a Béla út melletti parkolóban (GPS koordináták: 48.045887, 19.870911) hagytuk hátra. Innen a Piros✚ útvonalon át közelítettük meg azt. Az út hossza oda-vissza mintegy 4 km.
0 Megjegyzések