A Velencei-hegységben a Pákozd és Sukoró települések között húzódó dombos területet, Magyarországon egyedülálló földfelszíni alakzatok, elszórtan csoportosuló ún. ingókövek borítják be. A Duna–Ipoly Nemzeti Park kezelésében álló természetvédelmi terület 1951 óta áll védelem alatt. Az elő-előbukkanó gránittömbök ellenálltak az eróziónak, körülük a víz és a szél felszínalakító munkája hordta ki a törmeléket és a mállási anyagot. Az elhelyezkedő formációk látványosabb sziklái egyéni elnevezéseket is kaptak. Így ha itt túrázunk, találkozhatunk a Gomba-kővel, a Kis-Cipóvel, valamint a Pogány-kővel, az Oroszlán-sziklával, a Kocka-kővel és persze a Pandúr-kő hatalmas kitüremkedésével.
Egyes ingóköveken cirill betűs feliratok, „graffitik” emlékeztetnek arra az 1991 előtti időszakra, amikor a területen a Magyarországon állomásozó szovjet hadsereg egyik gyakorlótere helyezkedett el.
A területet egy könnyű és nem túl hosszú (mintegy 7-8 kilométeres) körtúrával járhatjuk be és így gyönyörködhetünk a kilátásban, valamint a különleges sziklaalakzatokban. Gépkocsinkat az Ingókő étterem melletti parkolóban (GPS koordináták: 47.216712, 18.541432) hagyhatjuk hátra. Gyalogosan térjünk át a szemben levő Templomkert mellé, ahonnan már elindulhatunk a zöld színű falevéllel jelzett Gránit földtani tanösvényen, amely körbevisz bennünket a látványos útvonalon és azon is térhetünk vissza a parkolási helyünkhöz.
0 Megjegyzések