Bujáki várrom - Buják

 Túráink során próbáljuk felkeresni történelmi értékekkel/látnivalókkal bíró helyeinket is, melyek során nagy kedvvel fedezzük fel az országban található várakat, várromokat. Legutóbbi nyári túrasorozatunk részeként kerültünk egy olyan Cserháti zsáktelepülésre - Bujákra - ahol még nagyon is élnek a palócság hagyományai, és a kedves kis település felett egy eléggé romos, de ha túrázó vagy mindenképp felkeresendő várrom is hívogatott bennünket.

A falutól északra egy 310 méter magas hegy platóján, erdős hegyekkel körülvéve őrzi a környéket, az úti célunkat képező várrom. A fellelhető adatok szerint a vár magja, az öregtorony valamikor a tatárjárás után épülhetett, de oklevélben először csak 1303-ban említik. Királyok, királynők, nagyurak tulajdonában volt. A török időkben török, magyar tulajdon váltotta egymást, majd valószínűleg 1666-ban a törökök felrobbantották, azt követően már semmilyen "hadi" jelentősége sem volt. Az ott felépített egykori török mecset falmaradványai ma is láthatók. A romlásának megindulása után sokáig nem került említésre, majd a XIX. században többször foglalkozott a bujáki várral a sajtó, ahol említésre kerültek a virágzó korszakára jellemző értékei. A XIX. századi írások szerint is a rom teli volt tövisbokrokkal, így nehéz volt a megtekintése. Sajnos ma is hasonló látvány fogadja az ide látogatókat. A vár belsejében a mélységek, instabil falak, kőomlások miatt fokozott elővigyázatosság szükséges. A vár tetejére egy rossz állapotú, keskeny lépcsőzeten lehet feljutni. De ezek persze, ha óvatosak vagyunk ne riasszanak el bennünket, érdemes felkeresni!

Gépkocsinkat a falu központjában a művelődési ház előtt hagytuk hátra (GPS koordináták: 47.883366, 19.549040). Innen a Cserhát natúrpark Zöldút jelzésén haladjunk az Üdülő utca irányába. Az Üdülő utcán (amely egyébként a honvédség üdülőjéhez vezet) már ekkor is több érdekességgel találkozhatunk (felhagyott homokkőbánya, Szálkő, robbanóanyag raktár). Mintegy 1,5 km után térjünk le jobbra a jelzetlen, de jól azonosítható ösvényre, amely a hegy oldalában kanyarogva kb. 1,1 km után már el is vitt bennünket a várrom lábához. Visszafelé ugyanezen az útvonalon is lehet leereszkedni, vagy visszafelé az ösvényen 300 méter után térjünk le jobbra az erdei útra, amely levisz bennünket az üdülőhöz vezető műútra, amelyen aztán visszatérhetünk a faluba. A túra hossza oda-vissza kb. 5,5 km.

(Felkeresve: 2024.07.27-én)

























Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések