Visegrád és környéke nagyon sok élménnyel várja a természetet, a történelmet és a túrázást kedvelők népes csoportját. Ismertségét nagyon nem is kell alátámasztani, hisz a neve hallatán szinte mindenkinek beugrik egy-egy gondolata a környékkel kapcsolatban. Mi is többször jártunk már a városban és a környékén is. Ebben a bejegyzésben az egyik legismertebb, hegyét a Mogyoró-hegyet járjuk be, de nem a szokásos és felkapott autós útvonalon jutunk fel a hegyre, hanem egy gyalogos útvonal segítségével járhatjuk be azokat a szakaszait, ahol történelmi emlékekkel, forrásokkal, érdekes kilátásokkal, totemoszlop jellegű faragványokkal is megismerkedhetünk.
A hegyen az 1980-as években létesített kirándulóközpont napjainkban is a Visegrádi-hegység egyik legkedveltebb turista célpontja. Kifejezetten családok számára ideális, hiszen a terület szolgáltatásai kicsiknek és nagyoknak egyszerre kínálják a szabadidő hasznos eltöltését biztosító élményeket. De, ahogy utaltam rá most gyalogosan más élményekre vadászva kerestük fel a forgalmas részektől mentes rejtett kincseit.
Autónkat a Salamon-torony feletti, nagy, aszfaltos parkolóban (GPS koordináták: 47.797362, 18.979424) hagytuk hátra. Innen a Kék kör (forrás) jelzésen mintegy 100 métert megtéve értük el a Sibrik-dombot. Itt láthatóak Visegrád első várának és templomának romjai, mely egy IV. századi római erődítmény romjaira épült. Már innen is szép kilátásban gyönyörködhetünk a Dunára és a környező hegyekre. Ezután hamarosan elhaladtunk a Mátyás-forrás mellett is. Kb. 1100 méter után elérjük a Kisvillámi vadvirágos tanösvényt, melyen balra tartva kapaszkodunk fel a Kis-Villámra, amelynek több pontján is meg kell állnunk a kilátás miatt.
A tanösvényt követve ereszkedünk a Kék körtúra jelzésig. Ezen kb. 250 méter után elérjük a Mogyóróhegyi természetismereti tanösvény jelzését ahol megismerhetjük az erdő, a rét élővilágát, vadvilágát, az erdő szerepét az ember, az élővilág életében. Az ösvényen barangolva, felfedezhetjük az Erdészek Barátság Parkját, amit 1985-ben hoztak létre, az Erdők Nemzetközi Évében. Itt minden akkori erdőgazdaság és erdészeti iskola képviseltette magát egy-egy alkotással, amelyek rendkívül sokfélék. Elhaladhatunk a Boglárka-forrás, Dorottya-forrás, és a Nádas-tó mellett is. Az élmények begyűjtése után a Kis-Villám szakaszának kihagyásával térünk vissza a parkolóhelyünkre. A túra hossza kb. 4,5 Km.
(Bejárva: 2024.11.30-án)
0 Megjegyzések