Kirándulásaink során már több alkalommal fordultunk meg olyan helyeken, amelyek kegyhelyekként, búcsújáró helyekként, vagy Szentkútokként váltak ismertté. Ebben a túrában a Bakonyalján található zsáktelepülésre Csatkára látogattunk el. A településen található zarándokhely országosan, és külhonban is közismert. Itt található Szentkút vonatkozásában a fellelhető írások szerint már 1792-ben volt olyan személy, aki itt a vakságából gyógyult meg, pillanatok alatt nyerte vissza a látását. A búcsúsok szerint a csatkai Szentkút vize elsősorban lábfájás gyógyítására, bénaság ellen jó. A zarándokok régen és ma is a forrás vizét korsókban, üvegekben viszik haza az otthon maradtaknak.
A Szentkút mellett található az imádkozó Szent Szűz búcsújáróhelyeként működő kápolna, amely 1862-ben épült fel. 1962-ben a veszprémi püspökség hivatalosan is elismerte zarándokhelyként és engedélyezte a búcsújárásokat. A kegyhely nagy búcsúja szeptember 8-án, Kisboldogasszony ünnepén van. Ilyenkor sokan zarándokolnak a kegytemplomba, ahol a szentmiséket a magyaron kívül német- és cigány nyelven is tartják, a hazai cigányság országos jelentőségű kegyhelyévé vált templomban.
A helyszín egész évben látogatható, ha a templom zárva lenne az itt élő remete készségesen kinyitja azt. Ha gépkocsival érkezel akkor azt a 47.376600, 17.989667 GPS koordináta körüli részen hagyhatod hátra.
0 Megjegyzések