Ha nézegettétek a blogban található leírásokat, könnyen felfigyelhettetek arra, hogy a Bakony bizony a kedvenc helyeink közé tartozik. A túralehetőségei szinte behálózzák az egész hegységet, de a geológiai kutatások/feltárások alapján a barlangokban az egyik leggazdagabb hegységünk. Ebben a túránkban kiindulási pontunkként újra Bakonybélt választottuk ki, ahonnan célba vettük a település feletti Tönkölös-hegyet, annak is a bükkerdővel fedett déli oldalában található Likas-kő elnevezésű barlangocskát/üreget (nem összekeverendő a hegység északi részén, Fenyőfő közelében található, sokkal látványosabb társával, amelyet szintén Likas-kőnek neveznek és meg is említettük korábban a blogban: https://bakancsosan.blogspot.com/2020/11/hodos-eri-likas-ko-bakonyszentlaszlo.html ).
A feltárások szerint mintegy 4m széles, 2,5 m magas és alig 6 m hosszú barlangocska. Ásatása során három rétegből kerültek elő leletek: középkori és neolit edénytöredékek, faragott és díszített agancsdarabok, csont nyílhegy és megmunkált csontok, továbbá 19 állatfaj maradványait is előtalálták. A dolomitsziklában nyíló kis barlangszájából némi kilátást is nyílik a völgyben elnyúló Bakonybél házaira. Ha időd és kedved engedi akár felfűzheted egy körtúrává a közelben található további barlangokkal együtt.
Gépkocsinkat a Cseralja utca végén található parkolóban hagytuk hátra (GPS koordináták: 47.258814, 17.724280). Innen a KékΩ jelzésen haladjunk tovább és mintegy 1,5 km után már fel is érhetünk a barlanghoz. A barlang megtekintése után, vagy ugyanezen az útvonalon, vagy erdei utakon térhetünk vissza a kiindulási helyünkhöz.
(Bejárva: 2024.06.09-én)
0 Megjegyzések