Templom-hegyi Ammonitesz tanösvény - Villány

 Ha a Villány nevet halljuk szinte azonnal beugrik mindenkinek a híres borvidéke. A történeti adatok szerint már a XIII. században is folyt a környéken szőlőművelés, majd az idők során a Villányi bor egyre nagyobb hírnévre tett szert. Természetesen ebben az írásban a túrázáshoz, földtörténeti emlékekhez kapcsolódó élményeket szeretnénk bemutatni. A város felett emelkedő Templom-hegyen (korábbi neve Mészhegy volt) érdekes sziklaalakzatokkal, ősmaradványokkal, és nagyon szép kilátással ismerkedhetünk meg. A hegyet a mészkő kinyerése céljából már a római korban is bányászták, de az igazán nagy kitermelésre az 1960-70-es években került sor, amely egészen 1989-ig tartott. Ezt követően a területet védetté nyilvánították.

A bányászat során felfedezésre kerültek az üledékes kőzetben az egymásra rakódott mészkő lemezek, és felbukkantak a megkövesedett ammonitesz maradványok is. A csigákhoz hasonló, a fejlábúak csoportjába tartozó állatokról (ammoniteszek) itt olvashatsz: https://hu.wikipedia.org/wiki/Ammoniteszek

A bemutatást elősegítő tanösvény könnyedén bejárható. Ugyan kialakított túraútvonala nincs, de az itt kialakított e-tanösvény mentén a fákra vagy kövekre festett emblémák és állomás-jelző számok segítik az önálló bejárást. Ehhez, ha érdekel egy segítő/bemutató jellegű idegenvezető füzetecske tölthető le innen: https://www.ddnp.hu/okoturizmus/tanosvenyek/ammonitesz_e-tanosveny

A tanösvény részeként föléje egy kettőszintes kilátó épült, ahonnan nagyon szép kilátás nyílik Villányra, a Villányi-hegységre, de látszanak a közeli pincékre és egy körtemplomra is.

Ha gépkocsival érkeztél, azt legcélszerűbb a Fülemüle csárdával szembeni parkolóban (GPS koordináták: 45.877416, 18.444816) hagyni. Innen pár perc alatt gyalogosan elérhetsz a bejárathoz (a Kéktúra útvonal leágazása is egyben). A tanösvény bejárása után azt megkerülve rövid sétával felkapaszkodhatsz a kilátóhoz is.

(Felkeresve: 2023.04.14-én)






















Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések