Dömörkapui vízesés és környéke, Szentendre

 A vízesés szó hallatán sokunknak ugorhatnak be azok a hazánkon kívüli helyek, amelyek tömegével vonzzák a látogatókat. Természetesen hazánkban nem találhatók ezekhez a helyszínekhez mérhető nagyságú zuhatagok, de nem kell elkeserednünk, hisz országunkban is felfedezhetünk több olyan vízesést is, melyek csodás élményekkel várnak bennünket. Ebben a rövid túrában a Visegrádi-hegység egy kicsi ékszerével ismerkedhetünk meg. A Szentendre közelében levő Bölcső-hegy valamint a Cser-hegy - Borz-hegyek völgyében a Bükkös-patak által vájt szurdokban találkozhatunk a Dömörkapui vízeséssel. Ahogy utaltam rá a vízesés nem a "hatalmas" méretével, hanem a természeti környezetével, a sziklamederben zuhanó patak vízi játékával fogadja az ide érkező turistákat.

Ha gépkocsival érkeztünk a helyszínre, a szűk völgyben levő buszforduló után található kisebb parkolóban (GPS koordináták: 47.695683, 18.998600) hagyhatjuk azt hátra. Innen a műúton északnyugati irányba mintegy 100 métert megtéve már fel is fedezhetjük a vízesést, amelyhez lépcsőn ereszkedhetünk le. Annak ellenére, hogy maga a zuhatag "kisméretű" mégis képes megfogni bennünket a nyújtotta látványával és remek környezetével is. Innen a műútra visszatérve azon tovább felfelé haladva hamarosan jobbról felfedezhetjük az eredetileg táróként funkcionált üreget, amely ma már a Dömör-kapui-barlang elnevezést viseli. Az andezit kőzetben levő volt táró mintegy 15 méter hosszú, azonban felkeresése jelen állapotában nem ajánlott, erre külön tábla is felhívja a figyelmet, mivel a főte veszélyesen omlik, és a fagyrepesztés aktív munkája észlelhető.

Innen az úton tovább menve nemcsak a völgy látványában gyönyörködhetünk, hanem pár száz méter után bal oldalt egy információs tábla állít meg bennünket. A szövegét elolvasva az út és a patak között nehezebben, de felfedezhetünk egy történeti emléket őrző követ, amely szerb eredetű, cirill betűs felirattal. Az ún. Ikon-kő az egykoron Szentendrére vándorolt szerb ortodox szerzetesek emlékéhez kötődik.

A parkolóhoz visszaballagva induljunk el az ellenkező irányba ahonnan a Zöld▲ jelzésen kaptathatunk fel a korábbi kőbányához, amelynek udvarát is bejárhatjuk. Ha kíváncsiak vagyunk a fentről csodálható környezetére, akkor a Zöld▲ útvonalon tovább felemelkedve találhatunk olyan kilátópontokat, ahonnan a bányát és a völgy távolabbi részét is megcsodálhatjuk.






















Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések