Útunk során megismerkedhetünk a Balatongyörök melletti 221 méter magas Garga-hegy tetején álló Bél Mátyás-kilátóval, majd letérünk a méltán híres Szépkilátóhoz is. A kilátó névadója Bél Mátyás, aki a 18. századi magyar tudomány jeles alakja volt, az 1700-as évek elején több ízben is utazott a Balaton mentén. A három szintes, fából épült, sátortetős kilátóból beláthatjuk az előttünk elterülő Balatont, a tó nyugati medencéjét, a Keszthelyi-hegység erdővel borított változatos formációit, a szomszédos Batsányi-kilátót és ha nyitott szemmel figyelünk felfedezhetjük a Tapolcai-medence tanúhegyeit is. A kilátó egyébként a Boroszlán tanösvény egyik állomásai is. Ha valami ok miatt nem szeretnéd bejárni a tanösvényt, akkor önállóan is felkereshető a kilátó.
Gépkocsidat célszerűen a Bélapi pihenőnél hagyhatod (GPS koordináták: 46.773473, 17.348711), majd innen mintegy 15 perces sétával a Sárga✚, majd a Sárga▲ útvonalon át érhetjük el úti célunkat.
A Bél Mátyás-kilátó meglátogatása után, ha időnk engedi feltétlenül keressük fel az ún. Szépkilátó elnevezésű helyet is. A nevét Eötvös Károly írótól kapta 1855-ben, akit annyira elragadott a dombról elé táruló szép kilátás, hogy az Utazás a Balaton körül című művében is megemlíti a balatongyöröki táj szépségét. A 71-es főút menti pihenőhely nagy férőhellyel rendelkező parkolóval (GPS koordináták: 46.769480, 17.360712), fából készült, tájba illő pihenőpadokkal, árnyékot nyújtó fenyőkkel várja a turistákat. A kilátás valódi csoda: balra a Tapolcai medence tanúhegyei: a Badacsony, a Szent György-hegy, a Csobánc, a Gulács, a Tóti-hegy, a Haláp, a Somló-hegy, a Kis-Somló és a Ság-hegy is felfedezhető. A látványt megkoronázza a Szigligeti vár képe. A Szépkilátótól egy kőlépcső vezet a Római forráshoz, amelynek közvetlen közelében egy II. századból származó római kori villa romjait, az épülethez tartozó fürdőt és forrást tárták fel az 1940-es években.
0 Megjegyzések