Magyarország legnagyobb egyedszámú tiszafás társulása a Dél-Bakony területén, Szentgál - Márkó - Bánd - Herend települések határában található meg. Az itt levő őshonos tiszafás előfordulási helyen több ezer egyed lelhető fel, amelyek vegyesen bükkösökkel népesítik be a természetet. Ezen a helyen kívül az országban csak a Bükkben Ómassa és Lillafüred fölötti részen található néhány egyedből álló szórványtelep. A közönséges tiszafa nagyon szívós, de speciális klímát igényló növény. Nagyon lassan növekedik, több ezer éves egyede is ismert földünkön. A jellegzetessége alapján, a tiszafa a leghosszabb életű európai növény. A Szentgáli erdőben néhány száz éves egyedek a jellemzőek. Fontos tudni a növényről, hogy örökzöldként ugyan nagyon sok kertben, udvarokban, parkokban mint dísznövény megtalálható, de az emberre és például a lovakra is veszélyt jelentenek! Így a levélzete, ágai, de a vizsgálatok szerint a fűrészporának belégzése is veszélyes.
A fentiek ellenére azonban az őshonos terület nagyon jó élményekkel, látnivalókkal várja a túrázókat. A Bánd település mellett található, de területileg a Szentgálhoz tartozó Miklós-Pál hegy oldalában, egy tanösvény került kialakításra, ahol az érdekes kilátással, az őshonos növényzettel ismerkedhetünk meg. A tanösvény területe teljesen bekerített, ahova 3 helyen kialakított - a túrázók által nyitható - kapun/ajtón át juthatunk be. Ha van kedvünk akkor a tanösvényről letérve rövid úton felkereshetjük a hegy tetején levő Dr. Majer Antal kilátót is (a későbbiekben fogom bemutatni).
Ha gépkocsival érkezünk a megtekintésére, akkor azt Bándon célszerű hátrahagyni. Egyrészt a temető melletti parkolóban leállva (GPS koordináták: 47.121406, 17.793478), majd onnan a Piros▲ jelzésen rövid út megtétele után a Piros✚ elérésekor azon jobbra fordulva érünk el a tanösvény ajtajához. Másik módon ha kocsinkat a Kakukk Vendéglő-Panzió parkolójában (GPS koordináták: 47.121884, 17.778877) tesszük le, onnan a Piros✚ útvonalon sétálhatunk el a tanösvény kapujáig. Ha van kedvünk és én is ajánlom, közben nézzük meg az Essegvár romjait (már bemutatásra került korábban) is, mivel alatta haladunk el.
0 Megjegyzések