A Szentendre területén található bővízzel rendelkező Lajos-forrást és környékét nagyon sok turistaút érinti. A népszerű célpont/kiindulópont a Visegrádi-hegység részét alkotó Bölcső-hegy oldalában fakad. A forrástól indulva rövid idő alatt megtalálhatjuk az 588 méter magas hegy platóján 2021-ben felépített faszerkezetű kilátót. A gerendaszerkezetű kilátó önmagában nem a látványával vár bennünket, hanem a tetejére való érdekes lépcsőzést (a lépcsőszerkezete viszonylag szűk, így csak egymást követve küzdhető le) követően feltáruló körpanorámával. Erre szükségünk is van, mivel a kiindulópontot jelentő forrástól ugyan nem leküzdhetetlen, de meredek kaptató "lihegtetése" után érhetünk az alapot képező andezittömbhöz. A kilátás, élménnyel telített áttekintést biztosít a Visegrádi-hegység és a Pilis hegyeire, Szentendre városára. Tekintetünk pontról-pontra próbálja befogni/azonosítani a megmutatkozó hegyvonulatokat.
Miután feltöltődtünk a látvány élményeivel, túránk útvonalát kiegészíthetjük az innen mintegy 1 km-re nyugatra levő Lom-hegy tetején rejtőzködő terület bejárásával. A platón, egy korábban titkosnak minősített rakétabázis maradványai/torzói lelhetők fel. A bázis a valamikori Dunaújváros-Budapest (légvédelmét biztosító) tűzgyűrű részeként működő, 11. "DUNA" légvédelmi Rakéta Dandár egyik egysége volt. A fegyverzete S-125 Nyeva rövid-hatótávolságú rakétákból állt. Működése az átszervezések/összevonások után 1996-ban megszűnt. A bázis maradványterülete nincs egyetlen turistaút metszésében sem. Kerítése "eltűnt" főkapuja jelenleg nyitva, néhány fedezéke és a központi épületének maradványa még megtalálható. Figyelemmel arra, hogy a bázis területén a gazos "udvaron" és az omlásveszélyes főépületben járkálni veszélyes (erre néhol táblák is figyelmeztetnek!), csak saját felelősséggel ajánlott a "felderítése". Persze akiket érdekelnek az elhagyott laktanyák és a különféle bázisok azok felfogják keresni, hisz ezek olyan emlékei lehetnek a XX. századnak, mint a várak a középkornak.
A hegyek bejárását, mintegy 5 km hosszú körtúrába fűztük fel. Gépkocsinkkal a Lajos-forrás környékén levő parkolókban (GPS koordináták: 47.688858, 18.985463) hagyhatjuk hátra. A forrás "háta mögött" könnyedén megtalálhatjuk a Zöld▲ jelzést, amelyen megkezdhetjük a kaptatós emelkedésünket a kilátó irányába. Azt kb. 800 méter lihegés után a fák közé rejtőzve fedezhetjük fel. A kilátás után menjünk tovább a közös Zöld▲ és Sárga▲ útvonalon 250 méter, majd a Sárga▲ útvonalról balra erdei útra letérve párszáz méter után már a bázis területén találhatjuk magunkat. Később a bázist a főkapuján keresztül hagyjuk el, majd ezen a jelzetlen úton 600 méter után rövid szakaszra becsatlakozunk a Piros✚ útvonalba. Rövid menet után elérjük a Zöld▲ utat azon balra térve folytathatjuk a visszatérő utunkat.
(Bejárva: 2023.09.30-án)
0 Megjegyzések