Lillafüred egy festői szépségű turisztikai célpont a Bükk hegységben, amely számos természeti és kulturális látnivalót kínál. Lillafüred ikonikus épülete a neoreneszánsz stílusú Palotaszállónak, valamint Magyarország legmagasabb mesterséges vízesésének a Lillafüredi-vízesésnek a képe szinte mindenkiben felvillan, még ha sohasem járt ezen a vidéken. Persze ezeken a közismert nevezetességeken kívül is számos olyan látnivaló csábítja a túrázókat, a természetet kedvelőket, hogy több napot is eltölthetünk a felfedezésükkel. Ebben a túraleírásban egy viszonylag rövid körtúra segítségével kalauzolunk el benneteket néhány csodás helyre.
Gépkocsinkat a Hámori-tó melletti ingyenes parkolóban (GPS koordináták: 48.105995, 20.620672) hagytuk hátra. Innen túránk első szakaszában elsétáltunk a Palotaszálló alatt húzódó sziklás térhez, majd a függőkertet is bejárva értünk el a híres vízeséshez. Erről - a szépségén kívül - annyit illik tudni, hogy nem természetesen keletkezett, hanem a szálló építése miatt el kellett terelni a Szinvát, és ekkor került létrehozásra. Miután kigyönyörködtük magunkat a Kék✚ útvonalon haladtunk jobbra tovább. Mintegy 400 méter megtétele után balra letértünk a Kék▲ jelzésű útra, amelyen megkezdtük emelkedésünket a Szeleta-barlang felé. De előbb elhaladtunk a Szent Flórián és Magyarok Nagyasszonya templom mellett. A kaptatós, néhol lépcsővel segített emelkedés és kb. 450 méter után jobbra tértünk át a Kék barlang jelzésre. A jelzést követve 800 méter után leereszkedhettünk egyik fő úti célunkhoz a Szeleta-barlanghoz.
A barlang az ország egyik legjelentősebb őskori régészeti lelőhelye. Bejárata 347-349 méter tengerszint feletti magasságban van, és triász mészkőben keletkezett. Élővilágára tekintettel fokozottan védett természeti értéket képvisel. Régészeti szempontból a barlang különösen fontos, mivel itt találták az első őskőkorszaki eszközöket Magyarországon.
Innen a Piros barlang jelzésen haladtunk tovább jobbra, amelyen 400 méter után kereszteztük a Piros túrajelzést. Ezen balra tértünk és a nagyon szép erdős részen 1 km-t tettünk meg, amikor elértünk a Piros▲ jelzést. Ezen balra tartva (körtúrát képezve) kezdtük meg újabb szakaszunkat, amelyen aztán elértünk második fő célpontunkhoz a Zsófia-kilátóhoz.
A Dolka-hegy déli oldalán, a Hámori-tó feletti építmény kő alapú, faszerkezetes, vörösfenyő gerendákból készült, és egy impozáns kupola koronázza meg, ezért is kapta a „kilátók királynője” címet is. A kilátó nevét gróf Teleki Zsófia tiszteletére kapta, aki a Borsodi Bükk Egylet alapítójának, báró Vay Béla Borsod vármegyei főispánnak a felesége volt. A Zsófia-kilátóból minden évszakban páratlan panoráma nyílik a környező tájra: látható a Palotaszálló, a függőkert, a Hámori-tó csónakkikötője, a környező hegyek, valamint a Szinva és a Garadna-völgye.
A szépséges látvánnyal történő feltöltődés után a Kék▲ jelzésen ereszkedtünk le a parkolási helyünkhöz vezető műútra. A látnivalókban bővelkedő körtúra hossza kb. 6 km.
(Bejárva: 2025.04.09-én)
0 Megjegyzések